Zadzwoń do nas: 667 916 969

Zaćma, nazywana również kataraktą, jest wrodzoną lub degeneracyjną chorobą narządu wzroku, która skutkuje zmętnieniem soczewki i prowadzi do ślepoty. Zaćma objawia się powstawaniem mętnych obszarów lub plamek na naturalnie przezroczystej soczewce, przez co promienie świetlne nie mogą przedostawać się do siatkówki, co skutkuje upośledzeniem ostrości widzenia. Pogorszenie wzroku jest tym większe, im więcej zmętnień pojawia się na soczewce. 

zaćma

Choroba ta została zdiagnozowana u ok. 20 milionów ludzi na świecie, a w naszym kraju na zaćmę choruje ok. 800 tysięcy osób. Około 48% pacjentów, którzy utracili wzrok, chorowało na zaćmę. Na zachorowanie szczególnie narażone są kobiety oraz osoby, które ukończyły 60. rok życia.

 

Informacje szczegółowe:

 

Soczewka

 

soczewka sferyczna - Zeiss CT Spheris 204 lub soczewka asferyczna - Soleko  FIL 611

 

soczewka asferyczna z filtrem UV- Zeiss CT Asphina 404 V

 

soczewka wieloogniskowa - Soleko FIL 611 PV

 

soczewka toryczna  Soleko FIL 611 T lub Alcon SN6AT2-T9 - AcrySof Toric IQ

 

Soczewka toryczna - wieloogniskowa Soleko FIL 611 PVT

 

soczewka wieloogniskowa - Oculentis  MPlus LS 313 MF30

 

soczewka wieloogniskowa - toryczna Oculentis MPlus Ls-313 MF15 T0-T6

 

soczewka wieloogniskowa - toryczna Oculentis Ls-313 MF 30 T ( soczewka bez standardowych rozmiarów- produkowana dla konkretnej wady wzroku)

 

 

Soczewki podstawowe to:

  • soczewka sferyczna
  • soczewka asferyczna:

 

Soczewki asferyczne z filtrem światła niebieskiego

Operacja leczenia zaćmy przy użyciu soczewki asferycznej z filtrem światła niebieskiego dedykowana jest osobom aktywnym. Tego rodzaju soczewka sprawia, że jakość oraz ostrość obrazu widzianego w nocy, we mgle oraz przy niespodziewanym oświetleniu ulegają znacznej poprawie. Soczewki asferyczne z filtrem światła niebieskiego charakteryzują się tym, że skupiając w jednym punkcie promienie świetlne, sprawiają, że otrzymywany obraz jest wyraźniejszy. Zaleca się operację z wykorzystaniem soczewki asferycznej, gdyż naturalna soczewka oka również jest soczewką asferyczną. Zastosowany w soczewce filtr światła niebieskiego odpowiada za zapobieganie zmianom zwyrodnieniowym siatkówki.

 

soczewki ponadstandardowe ( po operacji zaćmy uniezależniają od noszenia okularów ) :

·  soczewka wieloogniskowa - pozwala na uniezależnienie się od okularów po operacji zaćmy , zapewnia dobre widzenie do dali do bliży oraz na odległości pośrednie , czyli zapewnia wyraźne widzenie podczas prowadzenia samochodu , codziennych czynności oraz czytania.

·  soczewka toryczna - przeznaczona dla pacjentów z wadą wzroku  jaką jest astygmatyzm , zapewnia dobre widzenie w dal , natomiast do czytania trzeba korekcji okularowej

·  soczewka wieloogniskowa - toryczna - dla pacjentów z wadą wzroku jaką jest astygmatyzm , którzy chcą zupełnie uniezależnić się od okularów , zapewnia dobre widzenie w dal na odległości pośrednie oraz do bliży.

 

Jakie dokumenty pacjent powinien mieć przy przyjęciu:

 

1. Badania krwi podane w zaleceniach przedoperacyjnych 

2. Opinie lekarza rodzinnego odnośnie chorób pacjenta oraz stosowanych leków - stwierdzenie braku p/wskazań do znieczulenia miejscowego

3. Skierowanie na operację zaćmy do oddziału okulistyki.

 

Dokumenty jakie pacjent otrzymuje w dniu zabiegu celem refundacji kosztów zabiegu:

 

1. fakturę za wykonany zabieg

2. kopię skierowania na operację zaćmy

3. wypełniony przez klinikę  wniosek o zwrot kosztów leczenia 

4. w przypadku zaćmy wikłającej oświadczenie dlaczego zaćma jest wikłająca u danego pacjenta.

 

Podane wyżej dokumenty należy w terminie 10 dni przed planowanym wyjazdem złożyć do TCS Polska osobiście lub listownie na adres.

TCS Polska

Ul. Łagiewnicka 54/56 pokój 1.12, bud.A

91-463 Łódź